Szarlotka to jedno z najpopularniejszych ciast na świecie. Dostępna w każdej kawiarni i restauracji. Uwielbiana przez wszystkich.
Prezentuję Wam nowoczesną jej odsłonę w formie mono deseru, w roli głównej z jabłkami smażonymi w aromatycznym sosie z cukru Muscovado.
Przygotowanie deseru dzielę na dwa dni. Pierwszego dnia robię ciasto kruche na tartaletki i karmel z orzechami. Kolejnego piekę korpusy i przygotowuję jabłka oraz bezę.
Zanim przystąpisz do pieczenia, dokładnie przeczytaj przepis. Zobacz czy niektóre jego elementy nie powinny być przygotowane dzień wcześniej. Zakup wszystkie niezbędne produkty. Przygotuj składniki i przybory, tak żebyś podczas pieczenia miał wszystko pod ręką.
Z poniższego przepisu wykonasz 12 tartaletek o Ø7 cm bądź tarty o Ø16 cm.
Elementy deseru:
- korpusy z ciasta kruchego
- smażone jabłka w sosie Muscovado
- karmel z orzechami włoskimi
- cytrynowa beza włoska
Przepis na korpusy z ciasta kruchego znajdziesz tutaj. Ciasto przygotuj dzień wcześniej.
Smażone jabłka w sosie Muscovado
Wskazówka: E.Leclerc to jedyny sklep stacjonarny w jakim udało mi się kupić cukier Muscovado. Możesz go zamówić online albo zastąpić cukrem brązowym. Jednak to nie jest to ten sam smak.
Sposób przygotowania
Jabłka pokrój w kostkę, nie większą niż 1 cm x 1 cm. Odłóż do miseczki. Zalej sokiem z cytryny. Dodaj cynamon i wymieszaj.
Na patelnię wlej śmietankę. Dodaj cukier. Wymieszaj. Pozwól cukrowi rozpuścić się. Gdy mikstura zacznie się gotować, mieszaj ją od czasu do czasu. Poczekaj, aż sos zgęstnieje, trwa to około 5 minut. Dodaj pokrojone jabłka i wymieszaj dokładnie. Podgrzewaj do momentu, aż z jabłka puszczą wodę. Poczekaj aż woda odparuje, mieszaj od czasu do czasu.
Przełóż je do miski. Użyj gdy jabłka będą schłodzone. Jabłka przechowuj w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku do 3 dni.
Karmel z orzechami włoskimi
Sposób przygotowania
Rozgrzej piekarnik do 160°C.
Rozłóż orzechy na blaszce wyścielonej papierem do pieczenia. Włóż blaszkę do nagrzanego piekarnika na 15 minut. Wyciągnij. Wybierz kilka ładnych połówek do dekoracji, resztę posiekaj na mniejsze kawałki.
W rondelku zagotuj śmietankę, z masłem i solą.
W drugim rondelku umieść cukier z syropem bądź miodem. Zacznij podgrzewać na średniej mocy. Składniki możesz mieszać drewniana szpatułką, dzięki temu cukier nie przypali się w miejscach, w których płyta grzeje mocniej. Karmel jest gotowy gdy osiągnie temperaturę 185°C.Ma głęboką, bursztynową barwę. Uważaj aby nie spalić karmelu, bo stanie się gorzki i niejadalny.
Zalej gorący karmel ciepłą śmietanką, nieustannie mieszając go rózgą. Podgrzej do 106°C. Zdejmij z płyty.
Dodaj orzechy do karmelu, wymieszaj.
Karmel przechowuj w pojemniku, w lodówce do 5 dni. Wyciągnij karmel z lodówki 2 godziny przed użyciem.
Cytrynowa beza włoska
Składniki
50 g białek
100 g cukru
40 g soku z cytryny
2 g soli
W małym rondelku połącz sok z cytryny z cukrem. Zacznij gotować. Nie mieszaj (ja gotuję na 6 poziomie z 10 możliwych). Do garnka włóż termometr szpilkowy i obserwuj temperaturę.
W czystej czaszy miksera umieść białka z solą/ sokiem z cytryny bądź dwuwinianem potasu.
Po osiągnieciu temperatury gotującego się syropu 105°C, włącz mikser i zacznij ubijać białka przez 30 sekund na niskich obrotach. Następnie zwiększ na wysokie (ja ubijam na 5 poziomie z 6 możliwych)i Obserwuj zarówno temperaturę gotującego się syropu jak i stopień ubicia białek.
Wskazówka Ady: Stań przy mikserze obserwując białka z bliska. Aby widzieć temperaturę syropu, ustaw termometr tak by był zwrócony w twoją stronę. Tym sposobem nie trzeba się przemieszczać pomiędzy mikserem i rondelkiem.
Gdy temperatura syropu osiągnie 118°C, ściągnij garnek z kuchenki. Białka powinny być ubite na białą luźną piankę, z widocznymi pęcherzykami powietrza.
Włącz najwyższe obroty miksera i stopniowo wlewaj syrop do czaszy miksera. Wlewaj po ściance naczynia. Zagwarantuje to nam, że syrop trafi do białek, a nie na rózgę.
Po dodaniu syropu do białek, zmniejsz obroty miksera na średnie aż do momentu osiągnięcia temperatury pokojowej. Dotknij dłonią misę miksera,-jeśli jest letnia, – beza jest gotowa.
Uwaga! Nie ubijaj zimnej bezy!
Prawidłowo ubita beza jest zwarta i błyszcząca. Włóż rózgę do ubitej bezy. Wyciągnij. Beza bez problemu utrzymuje się na niej, a jej czubek będzie ,lekko zagięty w dół.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o bezie włoskiej, to możesz to zrobić tutaj.
Sposób składania
Wypełnij 3/4 korpusu tartaletki jabłkami.
Na jabłkach umieść warstwę karmelu z orzechami, wyrównaj szpatułką, do poziomu korpusu.
Wyszprycuj bezę, używając worka z dowolną końcówką (ja użyłam okrągłej o Ø18 mm ).
Oprósz cynamonem i udekoruj orzechami.
4 Responses
Witam, mam pytanie czy karmel z orzechami mogę użyć do monoporcji ? Czy jak zamrożę całą monoporcje z karmelem w środku to później nic się nie zadzieje, na przykład nie popłynie nic ? 🙈😁
Niestety ten karmel może sprawić, że po rozmrożeniu mus w monoporcji puści wodę.
Czy taki deser można przygotować dzień przed imprezą ?
tak, ale mimo wszystko bezę wyspzrycowałabym w dniu podania deseru.