Makaroniki z kremem pistacjowym – Ptiszu

Makaroniki z kremem pistacjowym

Każdy lubi proste przepisy. Ten przepis właśnie taki jest! Krem pistacjowy na białej czekoladzie, właściwie robi się sam. Makaroniki zostały ozdobione białą czekoladą z dodatkiem limonkowej. To jej zawdzięczają zielony odcień. Złoty pyłek na makaronikach to sproszkowany karmel.

Jeśli chcesz upiec makaroniki, zapraszam Cię do moich dwóch bardzo szczegółowych artykułów na ich temat. Makaroniki na bezie francuskiej i makaroniki na bezie włoskiej.

Krem pistacjowy

Składniki:

180 g białej czekolady 33%

230 g śmietanki 35%

15 g syropu glukozowego

100 g pasty pistacjowej (przepis na domową pastę pistacjową jest tutaj)

2 g soli

Sposób przygotowania:

  1. Śmietankę wraz z glukozą podgrzej. Pamiętaj żeby jej nie zagotować. Śmietanka powinna mieć temperaturę około 80°C.
  2. Czekoladę, sól i pastę pistacjową umieść w miseczce.
  3. Wylej gorącą śmietankę na czekoladę. Odczekaj 3 minuty. Zblenduj.
  4. Zabezpiecz folią (na powierzchni) i odstaw do lodówki na co najmniej 6 godzin.
  5. Przed użyciem dobrze wymieszaj lub zblenduj. Przełóż do rękawa cukierniczego z okrągłą końcówką. Wskazówka Ady: używam okrągłej tylki, o średnicy 8mm.

Karmelowy pył do dekoracji

Wykonaj karmel na samym cukrze, czyli metodą suchą. Użyłam około 100 gram cukru.

Nagrzej pusty garnek. Wrzuć niewielką ilość cukru. Jeśli cukier od razu zaczyna się topić, możesz przystąpić do pracy. Cukier wrzucaj partiami. Wrzucaj kolejną partię, kiedy poprzednia zacznie się topić. W ten sposób unikniesz grudkowania cukru i osadzania na ściankach. Potrząsaj garnkiem aby zamieszać cukier. Możesz używać drewnianej szpatułki do mieszania. Mieszaj dopiero kiedy cukier będzie miał formę ciekłą. Rób to ostrożnie. Uważaj aby cukier nie zaczął łączyć się w większe kępy. Wskazówka Ady: używam szpatułki do przesuwania stopionego cukru (cukier na brzegach u mnie topi się szybciej) do środka garnka. Robię to po to, żeby cukier karmelizował się równomiernie.

Karmel podgrzewaj do uzyskania brązowej barwy.

Następnie ostrożnie wylej go na matę silikonową. Staraj się żeby zajął jak największą powierzchnię. Pozostaw karmel do ostygnięcia. Następnie połam na kawałki i zmiel w blenderze.

Składanie makaroników

Przygotuj makaroniki do szprycowania. Dobierz je w pary, połóż obok siebie, środkiem do góry.

Wyszprycuj krem pistacjowy na jedną połówkę makaronika. Drugą połówkę makaronika połóż na kremie. Przyciśnij, w taki sposób aby krem równomiernie rozszedł się po bokach. Wskazówka Ady: wyszprycuj taką ilość kremu, aby nie wychodził poza makaronik.

Rozpuść odrobinę białej czekolady czekolady. Jeśli chcesz ją zabarwić możesz do niej dodać odrobinę pasty pistacjowej. Wskazówka Ady: zamiast pasty pistacjowej dodałam czekoladę limonkową. Przełóż do worka cukierniczego bądź do rożka, z papieru do pieczenia. Maluj cienkie paski na jednej połówce makaronika. Pozostaw makaroniki, do momentu aż czekolada zastygnie.

Makaroniki ozdób pyłkiem karmelowym przed podaniem. Jeśli zrobisz to wcześniej, cukier rozpuści się w lodówce. Pyłek przesiewaj przez sitko bezpośrednio na makaroniki.

Odstaw zabezpieczone makaroniki (ja chowam je do pojemnika plastikowego) do lodówki na co najmniej 12 godzin. W tym czasie makaroniki „dojrzewają”. Co oznacza, że krem nawilża ciasteczka. Dzięki temu są miękkie i delikatne.

Makaroniki możesz zamrozić, do miesiąca.

smacznego!

Polub mnie na Instagramie. Filmiki instruktażowe znajdziesz właśnie tam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *