Makaroniki na bezie francuskiej - przepis podstawowy

Kiedy nauczyłam się robić makaroniki na bezie włoskiej, niezwłocznie przystąpiłam do

do nauki makaroników na bezie francuskiej. Pewnie większość z Was pomyśli, że to łatwiejsze zadanie, niż poprzednio. I tak i nie. Z jednej strony beza francuska jest łatwa do zrobienia. Z drugiej jest mniej stabilna od włoskiej, co ma wpływ np. na wrażliwość makaroników podczas pieczenia.

Cieszę się bardzo, że poświęciłam makaronikom dwa tygodnie. Dzięki nim nauczyłam się robić idealną bezę francuską oraz udoskonaliłam umiejętności łączenia bezy z mąką migdałową i cukrem.


Sukcesem do wykonania poprawnych makaroników na bezie francuskiej są:

  • prawidłowo ubita beza. Nie może być ani przebita (nawet odrobinkę), ani ubijana za krótko. Koniecznie sprawdź mój artykuł o bezie francuskiej, zanim przystąpisz do robienia makaroników. Wskazówka Ady: Moim zdaniem jest to najtrudniejsza część. Wyczuć w którym momencie beza jest idealnie ubita, nie należy do łatwych zadań. Bardzo szybko można ją też przebić, wtedy makaroniki nie będą idealne;

  • sposób łączenia bezy z mąką migdałową i cukrem pudrem (z ang. "macaronage");

  • odpowiednie wysuszenie makaroników przed pieczeniem;

  • czas oraz temperatura pieczenia.

Pomimo, że przepis jest bardzo dokładny, to wiele czynników będzie miało wpływ na twoje próby wykonania makaroników. Będzie to chociażby świeżość czy temperatura jaj, wilgotność powietrza, czy znajomość piekarnika. Dzisiaj daje Ci solidną bazę - przepis oraz wiele wskazówek. Pamiętaj jednak to od Ciebie zależy czy osiągniesz sukces. Obserwuj każdą próbę, zapisuj spostrzeżenia, wprowadzaj udoskonalenia przy kolejnych próbach. Nie poddawaj się! Nauka makaroników wymaga czasu. Uczy cierpliwości. Trzymam za Ciebie kciuki!


Powodzenia!


Potrzebne przybory:

  1. Waga kuchenna – elektroniczna, z dokładnością ważenia do 1 grama.

  2. Worek do szprycowania i końcówka okrągła 8 mm – do wyszprycowania ciasta makaronikowego w równy okrągły kształt. Ja używam worków jednorazowych firmy Martellato o długości 40 cm (mierzone po dłuższym boku).

  3. Wysoki pojemnik - umieść w nim worek do szprycowania. W ten sposób nie będziesz musiał trzymać rękawa podczas nakładania masy.

  4. Robot wolnostojący bądź mikser ręczny – do ubicia bezy. Zarówno do zrobienia bezy francuskiej i włoskiej używam mojego wieloletniego robota wolnostojącego marki Kenwood. Jego ogromną zaletą jest wielkość misy (4l), w której mogę ubić dwa białka. Dzisiaj bezę będę ubijała w robocie Kenwood. Wskazówka Ady: Jeśli będziesz ubijać bezę mikserem ręcznym sprawdź jak to zrobić tutaj.

  5. Szpatułka – do wymieszania masy makaronikowej. Ja używam miękkiej szpatułki z metalową rączką.