Nowoczesny Mazurek

Przepis na Mazurka przywędrował do Polski najprawdopodobniej z Turcji. W Polsce został on zaadaptowany jako bogate ciasto po 40 dniowym poście, serwowane w Wielkanoc. W moim rodzinnym domu nie istniała tradycja Mazurków. Na święta Wielkanocne był zazwyczaj sernik i babka. Pamiętam, że raz z mamą zrobiłyśmy Mazurka. Niestety był mizerny, suchy i bardzo słodki, nic z bogatego wynagrodzenia postu w nim nie było. Nigdy nie powtórzyłyśmy tej przygody. Piszę, o tym, bo pewnie część z Was ma podobne doświadczenia. Z pomocą przychodzę JA i serwuję WAM dzisiaj Mazurka, jakiego jeszcze nie widzieliście. Moja tarta a’la Mazurek jest bardzo owocowa z posmakiem orzechowym. Zobaczcie, co kryje w środku.

Tarta składa się z:

  • korpusu z ciasta kruchego
  • chrupki orzechowo – kokosowej
  • konfitury pomarańczowej
  • karmelu mango

Pracę rozłóż na trzy dni:

  1. Dzień – ciasto kruche (potrzebuje spędzić w zamrażarce 12 godzin), konfitura pomarańczowa
  2. Dzień – odpieczenie korpusu, chrupka, karmel, złożenie tarty
  3. Dzień – ozdobienie tarty

Przepis na spód do tarty znajdziesz tutaj. Połowa porcji wystarczy na jedną tarte o średnicy 18 cm. Wszystko robisz dokładnie, tak samo jak, przy małych tartaletkach. Jednak muszę wspomnieć, że wyłożenie dużej tarty jest trudniejsze od małych.

Chrupka orzechowo – kokosowa

Mam nadzieję, że znasz pralinę z orzechów laskowych. Jeśli nie, to koniecznie powinnaś ją poznać. Pralina to nic innego jak pasta z prażonych orzechów laskowych w karmelu. Jest to jeden z moich ulubionych smaków, mogłabym ją jeść łyżkami. Zachęcam Was do zrobienia domowej praliny. Zobaczycie, że dzięki niej wasze chrupki będą nie z tej ziemi.

Pralina z orzechów laskowych

Składniki:

500 g orzechów

250 g cukru

Sposób przygotowania:

Orzechy rozłóż na blaszce i umieść w nagrzanym do 150°C piekarniku na około 15 minut. Orzechy lekko się przyrumienią. Wyjmij orzechy z piekarnika, pozostaw do wystygnięcia. Następnie zdejmij skórkę z orzechów. Nie przejmuj się jeśli skórka pozostanie na części orzechów.

W większym rondelku, z cukru, przygotuj karmel metoda suchą. Tutaj znajdziesz wskazówki jak to zrobić.

Do karmelu wrzuć orzechy. Wymieszaj, do momentu aż wszystkie będą pokryte karmelem.

Całość rozłóż na macie silikonowej. Postaraj się, rozłożyć orzechy na jak największej powierzchni. Pozostaw do całkowitego wystudzenia.

Załóż jednorazowe rękawiczki i połam orzechy w karmelu na mniejsze części. Umieść w malakserze bądź w Thermomixie. Miksuj na najwyższych obrotach. Kiedy orzechy mają postać pyłu, zmniejsz obroty. Cała mikstura zmienia konsystencję, z proszku na płynną. Temperatura pasty rośnie. Sama zobaczysz, że zimna pasta, będzie gęstsza niż ta wyjęta z malaksera. Mielenie trwa około 30 minut. Wskazówka Ady: jeśli pasta przekroczy temperaturę 60°C, zatrzymaj Thermomix. Pozwól paście się schłodzić. Powtarzaj do momentu, aż pasta będzie płynna. Pastę przechowuj w zaciemnionym miejscu, w temperaturze pokojowej, do roku. Przed użyciem dokładnie wymieszaj.

Ps. wybaczcie brak zdjęć, z przygotowań praliny. Niestety robiłam ją jakiś czas temu i mam jeszcze połowę słoika.

Składniki na chrupkę orzechowo – kokosową:

90 g praliny z orzechów

30 g mlecznej czekolady

20 g zmielonych płatków kukurydzianych bądź płatków kokosowych

Sposób przygotowania:

Czekoladę rozpuść w mikrofalówce. Dodaj pralinę, następnie płatki. Wymieszaj wszystko. Przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku, w temperaturze pokojowej. Nie dłużej niż trzy tygodnie. Przed użyciem, lekko podgrzej.

Konfitura pomarańczowa

Składniki:

2 pomarańcze około 300 g

sok z jednej cytryny

120 + 10 g cukru brązowego

3 gramy pektyny NH

Sposób przygotowania:

Zetrzyj skórkę z pomarańczy. Następnie sparz ją w gorącej wodzie. Wyfiletuj pomarańcze, wyjmując z nich owocowy środek. Nie potrzebujesz żadnej białej części.

10 gram cukru wymieszaj dokładnie z pektyną. Odstaw.

Umieść pomarańcze, skórkę z pomarańczy i sok z cytryny w rondelku z grubym dnem. Podgrzej do 40°C. Następnie dodaj cukier wymieszany z pektyną. Bardzo dokładnie wymieszaj. Dodaj pozostały cukier. Podgrzewaj konfiturę na średnim mocy do uzyskania 104°C. Potrwa to około 20 minut. Konfitura będzie gęsta, a cała woda odparowuje. Przechowuj w lodówce, do miesiąca.

Karmel mango

Owocowy karmel to dla mnie nowość. Nie jest tak słodki jak klasyczny karmel. Dzięki żelatynie ma bardzo ciekawą konsystencje.

Składniki:

116 g cukru

77 g puree z mango

40 g soku z cytryny

90 g masła

5 g masy żelatynowej (1 g żelatyny + 5g wody)

3 g soli

Sposób przygotowania:

W rondelku umieść puree z mango, sok z cytryny i sól. Podgrzej.

W drugim rondelku umieść cukier i przygotuj karmel, metodą suchą. Dokładny opis całego procesu znajdziesz tutaj.

Kiedy karmel jest gotowy, zdejmij garnek z kuchenki. Partiami dodaj gorące puree z mango. Cały czas mieszaj. Dodaj masło pokrojone w kawałki. Wymieszaj. Rondelek odstaw na kuchenkę.

Podgrzewaj na średnim ogniu do uzyskania 108°C. Cały czas mieszaj. Zdejmij rondelek z kuchenki. Dodaj masę żelatynową. Wymieszaj. Karmel użyj niezwłocznie po przygotowaniu.

Składanie tarty:

Korpus tarty podstaw na desce. Pamiętaj, żeby zmieściła się bez problemu do lodówki.

Najpierw w korpusie umieść chrupkę. Rozsmaruj ją równomiernie szpatułką. Odstaw na 20 minut do lodówki.

Następnie na chrupce równomiernie rozprowadź konfiturę z pomarańczy.

Na konfiturę wylej ciepły karmel z mango. Tarte umieść w pudełku i odstaw do lodówki na 12 godzin.

Ozdób tarte czekoladą i jadalnymi kwiatkami.

smacznego!

Polub mnie na Instagramie. Filmiki instruktażowe znajdziesz właśnie tam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *