Monoporcja – malina/czekolada – Ptiszu

Monoporcja – malina/czekolada

Nareszcie zawitało do nas lato. Trzeba korzystać i używać jak najwięcej owoców w wypiekach i deserach. Tym razem zdecydowałam się na maliny. Idealna parą dla tych owoców jest czekolada. Dlatego zarówno biszkopt, jak i krem, są czekoladowe. Galaretka malinowa idealnie przełamuje słodycz czekolady.

Podziel pracę na dwa dni:

Dzień 1 – biszkopt, galaretka i krem czekoladowy (czekolada musi się skrystalizować, a potrzebuje na to około 6 godzin)

Dzień 2 – składanie monoporcji i dekoracja

Ubijany krem czekoladowy

Składniki:

500 ml śmietanki 36%

30 g glukozy w syropie

25 g cukru inwertowanego

100 g purée malinowego

350 g czekolady mlecznej (minimum 40%)

Sposób przygotowania:

W rondelku umieść: 100 ml śmietanki, syrop glukozowy, cukier inwertowany i purée malinowe. Podgrzej do 80°C. Następnie zdejmij rondelek z kuchenki.

Wylej na posiekaną czekoladę. Odczekaj dwie minuty. Następnie zblenduj do uzyskania jednolitego kremu. Dodaj pozostałą część śmietanki. Zblenduj. Zabezpiecz folią na powierzchni. Odstaw do lodówki na co najmniej 6 godzin.

Biszkopt czekoladowy

Składniki:

100 g marcepanu

50 g żółtek (około 3 szt.)

35 g jaja (roztrzepanego)

25 g cukru

60 g białek

10 g miodu

25 g gorzkiej czekolady (minimum 80%)

25 g masła

25 g mąki

15 g kakao

Wskazówka Ady: marcepan możesz przygotować sama. Potrzebujesz 50 g mąki migdałowej, 50 g cukru pudru i dwie łyżki wody bądź olejku migdałowego. Wszystko należy zblednować do uzyskania jednolitej masy. Jeśli kupujesz marcepan w sklepie, sprawdź skład i wybierz marcepan, który ma co najmniej 50% migdałów.

Sposób przygotowania:

Nagrzej piekarnik do 180°C, tryb GÓRA – DÓŁ. Przygotuj rant prostokątny 10 cm x 20 cm, postaw go na blaszce wyłożonej matą silikonową.

Przygotuj rondelek, napełniony do połowy wodą. Umieść masę marcepanową w metalowej misce. Miskę z marcepanem postaw na rondelku z gotującą się wodą. Podgrzewaj marcepan, mieszając od czasu do czasu – około 10 minut. W ten sposób zmiękczasz marcepan, dzięki czemu łatwiej połączy się z jajami. Zdejmij rondelek z kąpieli wodnej.

Przełóż masę marcepanową do czaszy miksera z końcówką K. Żółtka wymieszaj z jajami. Mieszankę jajeczną dodawaj do marcepanu stopniowo. Następnie dodaj miód. Kiedy masa jest jednolita i gładka, możesz wyłączyć mikser. Zmień końcówkę na tę do ubijania. Ubijaj miksturę do momentu, aż zwiększy swoją objętość dwukrotnie. Masa będzie jasna i napowietrzona.

Z białek i cukru przygotuj bezę francuską. Ubij białka na sztywno. Tutaj możesz zobaczyć, jak to zrobić.

Podgrzej czekoladę i masło w mikrofalówce do 45°C. Dodaj do połowy bezy francuskiej. Mieszaj delikatnie szpatułą, następnie dodaj do masy marcepanowej. Na koniec dodaj drugą część bezy do masy. Dodaj mąkę i kakao. Wymieszaj i przełóż do rantu.

Piecz przez 15-20 minut. Po wyjęciu z piekarnika, przełóż ciasto na kratkę. Pozwól mu ostygnąć w rancie. Następnie zabezpiecz folią i odstaw do lodówki. Wskazówka Ady: nie wyjmuj biszkoptu z rantu, bo będziesz na niego wlewać galaretkę. Dzięki temu nie wypłynie i jej warstwa będzie równa w każdym miejscu.

Galaretka malinowa

Składniki:

3 g żelatyny w listkach

150 g purée malinowego (robiłam z mrożonych malin, możesz sprawdzić, jak to zrobić tutaj)

40 g cukru

6 g skrobi kukurydzianej

Sposób przygotowania:

Żelatynę namocz w zimnej wodzie i odstaw do lodówki na 15 minut.

Skrobię wymieszaj z cukrem. Odstaw.

W rondelku podgrzej purée malinowe. Dodaj skrobię z cukrem. Wymieszaj dokładnie rózgą. Podgrzewaj do momentu zagotowania. Mieszaj cały czas. Następnie zdejmij rondelek z kuchenki.

Odsącz żelatynę od wody i dodaj do gorącego puree. Wymieszaj. Wylej na czekoladowy biszkopt. Odstaw do zamrażarki na 6 godzin.

Polewa czekoladowa z migdałami

Składniki:

400 g mlecznej czekolady

10 ml ojelu (bezwonnego)

50 g drobno posiekanych migdałów

Sposób przygotowania:

Rozpuść mleczną czekoladę (400 g) w mikrofali, następnie dodaj 10 ml oleju. Dodaj posiekane migdały.

Składanie monoporcji

Biszkopt z galaretką pokrój na 10 równych kawałków. Każdy kawałek nabij na wykałaczkę i dwukrotnie zamocz w czekoladowej polewie. Odstaw na kratkę, do stężenia.

Ubij krem czekoladowy na sztywno. Następnie wyszprycuj na ciastko. Ozdób malinami.

Przechowuj w lodówce maksymalnie 3 dni.

smacznego!

Polub mnie na Instagramie. Filmiki instruktażowe znajdziesz właśnie tam.

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *