Karpatka z kremem pistacjowo-różanym

Karpatka z kremem pistacjowo-różanym i wiśniami trochę Was zszokowała. Rzeczywiście w Polsce najbardziej znana jest ta z waniliowym kremem budyniowym. Ja uznałam, że na święta zrobię coś specjalnego. Połączenie pistacji i róży jest popularne w Libanie. Sama poznałam je w Berlinie i zakochałam się od pierwszego spróbowania. Mój krem pistacjowo-różany powstał na bazie kremu budyniowego z książki Pierre’a Hermé. Krem pâtissière z rozpuszczonym masłem i podbitą śmietanką – jak to brzmi? Wierz mi, smakuje jeszcze lepiej.

Moja karpatka ma kształt koła o średnicy 15 cm i wykonałam ją z połowy porcji. Dla Ciebie przygotowałam proporcję na klasyczną karpatkę z dwóch blach.

Przepis na ciasto parzone jest dokładnie taki sam jak ten na ptysie. Wykonaj instrukcje zawarte w recepturze i podziel masę na pół. Pierwszą część rozsmaruj na całej powierzchni blachy. Piecz przez 30 minut w temperaturze 180°C (góra-dół). Zrób to samo z drugą częścią masy.

Gotowe blaty przełóż na kratkę, żeby nie zaparowały. Wskazówka Ady: Blaty z ciasta parzonego przygotowuję tego samego dnia, co krem.

Krem pistacjowo-różany

Składniki:

500 g mleka

35 g skrobi kukurydzianej

15 g mąki

120 g żółtek

120 g cukru

45 g masła A

42 g masy żelatynowej (7 g żelatyny namoczonej w 35 g zimnej wody)

180 g masła B

210 g podbitej śmietanki 36%

15 g wody różanej

60 pasty pistacjowej (tutaj znajdziesz przepis)

200 g wiśni bez pestek ze słoika (pokrojonych na małe kawałki)

Sposób przygotowania:

Przygotuj krem pâtissière z pięciu pierwszych składników.

Mleko umieść w rondelku z grubym dnem i zagotuj.

Skrobię, mąkę, cukier i żółtka wymieszaj w misce. Zrób to bardzo dokładnie, masa ma być gładka.

Do jajecznej mikstury dodaj odrobinę gotującego się mleka. Intensywnie mieszaj rózgą. Kiedy dolejesz całość, przelej zawiesinę z powrotem do garnka. Podgrzewaj na średniej mocy, nie przerywając mieszania. Zakończ podgrzewanie, gdy płyn osiągnie temperaturę 82°C. Krem powinien mieć konsystencję budyniu.

Dodaj masę żelatynową i masło A. Zblenduj. Zabezpiecz folią w kontakcie i odstaw do wystudzenia.

Kiedy krem będzie miał temperaturę pokojową, roztop masło B. Ciepłe masło dolewaj małymi partiami do kremu. Blenduj – w ten sposób robisz emulsję. Po dodaniu całego masła dorzuć pastę pistacjową i wodę różaną. Zblenduj ponownie.

W kilku turach dodaj do kremu podbitą śmietankę. Mieszaj delikatnie szpatułą.

Krem powinien być na tyle gęsty, że po nałożeniu go na pierwszy placek zostanie na swoim miejscu. Jeśli jest rzadki, wstaw go do lodówki na pół godziny, bądź złóż karpatkę w rancie.

Krem rozprowadź równomiernie na pierwszym blacie i posyp wiśniami. Przykryj drugim blatem, lekko dociśnij. Zabezpiecz folią spożywczą i odstaw do lodówki na sześć godzin.

smacznego!

Polub mnie na Instagramie. Filmiki instruktażowe znajdziesz właśnie tam.

2 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *