Wypiek jesienny powinien zawierać produkt typowy dla tej pory roku. Dlatego w tarcie nie mogło zabraknąć dyni. Wykorzystałam ją do zrobienia zapiekanego kremu dyniowego z orzechami i przyprawami korzennymi. Do tego nie tak słodka jak zwykle kawowa beza włoska.
Pracę podziel na trzy dni:
Dzień 1.: przygotowanie ciasta kruchego
Dzień 2.: upieczenie korpusu, przygotowanie kremu dyniowego
Dzień 3: przygotowanie bezy kawowej i ozdobienie tarty
Przepis na tartę o średnicy 18 cm i wysokości 4 cm.
Kruche ciasto – tutaj znajdziesz przepis. Wykonaj połowę porcji. Mąkę migdałową zamień na mąkę z orzechów laskowych.
Korpus piecz przez około 20 minut. Następnie napełnij go kremem dyniowym i piecz w temperaturze 170°C (góra-dół) przez około 30 minut.
Zapiekany krem dyniowy
Składniki:
1 g cynamonu
0,5 g startych goździków
0,5 g kardamonu
190 g upieczonej dyni
45 g mascarpone
68 g jajek
45 g cukru
15 g skrobi kukurydzianej
22 g mąki migdałowej
300 g jogurtu greckiego
60 g orzechów włoskich
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki poza orzechami umieść w thermomixie lub blenderze. Miel do momentu uzyskania jednolitej masy. Posiekaj orzechy i dodaj je do masy. Wymieszaj szpatułą.
Przelej do upieczonego korpusu. Piecz w piekarniku nagrzanym do 170°C (góra-dół) przez 30 minut. Po wyjęciu z piekarnika pozostaw do ostygnięcia. Zabezpiecz i odstaw na noc do lodówki.
Beza włoska kawowa
Składniki:
100 g białek
100 g wody
225 g drobnego cukru
5 g kawy rozpuszczalnej
Sposób przygotowania:
Białka i kawę rozpuszczalną umieść w czaszy miksera i ubijaj na niskich obrotach. Powinny być ubite na białą luźną pianę, z widocznymi pęcherzykami powietrza.
W małym rondelku połącz wodę z cukrem i bardzo dokładnie wymieszaj. Zacznij gotować na średniej mocy. Nie mieszaj. Do garnka włóż termometr szpilkowy i obserwuj temperaturę.
Gdy osiągnie 118°C, ściągnij garnek z kuchenki. Włącz najwyższe obroty miksera i po ściance naczynia stopniowo wlewaj syrop do jego czaszy. Dzięki temu syrop trafi do białek, a nie na rózgę. Po dodaniu syropu do białek zmniejsz obroty miksera na średnie.
Ubijaj do momentu, aż białka osiągną temperaturę pokojową. Dotknij dłonią misy miksera.
Jeśli jest letnia – beza jest gotowa.
Wskazówka Ady: Nie ubijaj zimnej bezy! Bezę przełóż do rękawa cukierniczego z okrągłą końcówką o średnicy 18 mm. Wyszprycuj bezę w dowolny sposób. Jeśli nie masz rękawa, bezę nałóż na tartę za pomocą szpatuły.
Bezę opal palnikiem do zarumienienia.
Tartę przechowuj w lodówce w szczelnym pojemniku do 3 dni.