Bardzo czekoladowe ciastko z karmelem

Dużo czekolady, dużo orzechów i dużo karmelu – w jednym ciastku? Brzmi obłędnie!

Zróbmy to razem szybko i prosto!

Przepis zaczerpnięty od słynnego cukiernika Karim Bourgi. Swoją teksturą i głębią czekolady przypomina kultowe brownie. Do tego orzechy włoskie i pekan. Całość dopełnia ciągnący karmel. Do jego zrobienia nie potrzebujesz miksera. Wystarczy: miska, rózga i blaszka do pieczenia! Lubię takie przepisy: proste o wielowymiarowym smaku. Zaczynamy!

Oryginalny przepis znajdziesz na Instagramie Karima.

Ja zmieniłam czekolady, na takie które są dostępne w sklepie.

https://bd593502-26cc-48b7-a4fd-1c0b3030e975.usrfiles.com/html/db9376e69cfa487ea0fa0b912ae51a4f_v1.html

Sposób przygotowania

Czekolady posiekaj.

W jednej misce umieść: masło, czekoladę gorzką i mleczną. Podgrzej w mikrofalówce, do rozpuszczenia składników. Wymieszaj. Wskazówka Ady: Jeśli nie chcesz używać mikrofalówki to rozpuść masło w garnku. Następnie wylej je na czekolady i zblenduj.

W drugiej misce połącz jaja z cukrem.

Przelej masę czekoladową do jaj. Wymieszaj.

Dodaj mąkę i kakao do masy. Wymieszaj.

Posiekaj orzechy i połącz z masą.

Na przygotowanej wcześniej blaszce z matą silikonową/papierem do pieczenia, rozprowadź ciasto. Wyrównaj szpatułką. Powstały prostokąt powinien mieć wymiary 25 cm x 30 cm. Posyp białą czekoladą.

Piecz od 12 do 15 minut, w temperaturze 170°C.

Kiedy ciasto ostygnie, wytnij z niego dwa prostokąty, o wymiarach 25 cm x 15 cm. Przygotuj rant o tych samych wymiarach. Zabezpiecz folią aluminiową lub spożywczą od spodu, postaw na desce lub blaszce. Włóż jeden placek do rantu.

Teraz rozpocznij robienie karmelu.

Sposób wykonania:

W rondelku zagotuj śmietankę z cynamonem.

W drugim rondelku umieść cukier z syropem bądź miodem. Zacznij podgrzewać na średniej mocy. Składniki możesz mieszać drewniana szpatułką, dzięki temu cukier nie przypali się w miejscach, w których płyta grzeje mocniej. Karmel jest gotowy gdy będzie miał lekko brązową barwę. Uważaj aby nie spalić karmelu, bo stanie się gorzki i niejadalny.

Zdejmij z kuchenki rondelek z karmelem. Dodaj masło. Zblenduj.

Następnie zalej karmel z masłem ciepłą śmietanką, nieustannie mieszając go rózgą. Podgrzej karmel do 118°C. Zdejmij z płyty. Wskazówka Ady: Podgrzewanie do 118°C zajmie ok 7 minut. W tej temperaturze karmel będzie miał o wiele gęstszą konsystencję niż przed podgrzaniem.

Wylej karmel na placek umieszczony w rancie. Przykryj drugim plackiem. Lekko dociśnij. Odstaw do lodówki na kilka godzin.

Wyjmij z lodówki i pokrój na kwadraty. Nożem oddziel ciastko od rantu. Wyjmij ciastko z rantu. Przechowuj w lodówce do trzech dni. Możesz je także zamrozić.

smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *