Torcik à la bounty – Ptiszu

Torcik à la bounty

Torcik à la bounty dla fanów kokosa. Ciasto jest proste w przygotowaniu. Składa się z 4 elementów, wszystkie wykonasz bez większego doświadczenia cukierniczego.

Plan pracy

Dzień 1 – kruche ciasto kakaowe, wkładka kokosowa

Dzień 2 – polewa lustrzana mleczna czekolada, mus mleczna czekolada i złożenie tortu

Dzień 3 – oblanie ciasta polewą i dekoracja

Przepis na torcik o średnicy 15 cm i wysokości 5 cm.

Kruche ciasto kakaowe (pâte sablée)

Składniki:

26 g cukru

32 g masła

1 g soli

13 g żółtka

21 g mąki tortowej

5 g kakao

8 g wiórek kokosowych

2 g proszku do pieczenia

Sposób przygotowania:

Rant (średnica 13 cm, wysokość 1 cm) postaw na blaszce.

W czaszy miksera (końcówka „K”) umieść cukier, sól i żółtka, ustaw średnie obroty i mieszaj do połączenia.

Wskazówka Ady: Jeśli składniki nie chcą utworzyć jednorodnej masy, zwiększ obroty.

Dodaj miękkie masło i całość wymieszaj do połączenia. Dorzuć mąkę, kakao, wiórki kokosowe i proszek do pieczenia, i jeszcze raz wymieszaj.

Masę przełóż do wcześniej przygotowanego rantu. Piecz przez około 20 minut w temperaturze 170°C (termoobieg). Wyjmij z piekarnika, pozostaw do wystudzenia w rancie. Następnie wyjmij ciasto z rantu.

Wkładka kokosowa

Składniki:

60 g wiórek kokosowych

3 g żelatyny 220 bloom (ja używam Dr. Oetker)

15 g wody

150 g śmietanki kokosowej

50 g mleczka kokosowego

Sposób przygotowania:

Przygotuj rant (średnica 13 cm, wysokość 2 cm) jego zewnętrzną część zmocz wodą i zabezpiecz folią spożywczą (folia z łatwością przyklei się do mokrych ścianek), a następnie odstaw na sztywną deskę.

Żelatynę i zimną wodę umieść w miseczce, wymieszaj i odstaw do lodówki na 15 minut.

Połowę wiórków zblenduj ze śmietanką i mleczkiem. Całość podgrzej i dodaj napęczniałą żelatynę. Wymieszaj do rozpuszczenia. Drugą cześć wiórków upraż na patelni i dodaj do mlecznej mieszanki. Przełóż do rantu. Zabezpiecz folią w kontakcie. Odstaw do zamrażarki na około 3 godziny.

Mus mleczna czekolada

Składniki:

4 g żelatyny 220 bloom (ja używam Dr. Oetker)

16 g wody

57 g mleka

25 g żółtka

282 g śmietanki 36%

277 g mlecznej czekolady 30%

Sposób przygotowania:

Żelatynę i zimną wodę umieść w miseczce, wymieszaj i odstaw do lodówki na 15 minut.

1/5 śmietanki i mleko zagotuj.

Żółtka umieść w misce i dodaj odrobinę gotującej się mieszanki. Intensywnie mieszaj rózgą i powoli wlewaj resztę. Następnie wszystko z powrotem przelej do garnka. Podgrzewaj na średniej mocy, ponownie mieszając. Zakończ podgrzewanie, gdy płyn osiągnie 82°C.

Dodaj napęczniałą żelatynę i mieszaj do rozpuszczenia. Następnie całość wylej na czekoladę i blenduj przez 2 minuty, aż wytworzy się jednolita masa. Odstaw ją do wystudzenia.

Podbij pozostałą część śmietanki na 3/4 i zostaw w temperaturze pokojowej na 10 minut, dzięki temu jej temperatura nieco wzrośnie i przy łączeniu z kremem nie wytworzą się grudki z żelatyny. Następnie krem czekoladowy dodaj do śmietanki w trzech turach. Weź szpatułę lub rózgę i mieszaj nią delikatnie, ale dokładnie.

Mus przelej do rękawa cukierniczego i zużyj zaraz po przygotowaniu.

Wskazówka Ady:</b> Kiedy łączysz krem czekoladowy z podbitą śmietanką, jego temperatura nie powinna być wyższa niż 30°C.

Polewa czekoladowa

Składniki:

102 g mleka

10 g syropu glukozowego

225 g mlecznej czekolady 30%

6,5 g żelatyny 220 bloom (ja używam Dr. Oetker)

32,5 g wody

Sposób przygotowania:

Żelatynę i zimną wodę umieść w miseczce, wymieszaj i odstaw do lodówki na 15 minut.

Mleko z syropem glukozowym zagotuj. Dodaj napęczniałą żelatynę i wymieszaj do rozpuszczenia. Mieszankę wylej na czekoladę. Odczekaj minutę i zblenduj – postaraj się zrobić to w taki sposób, aby wytworzyć jak najmniej pęcherzyków powietrza. Zabezpiecz folią spożywczą w kontakcie. Odstaw do lodówki na 12 godzin.

Składanie tortu:

Przygotuj rant (średnica 15 cm), w którym złożysz tort. Zewnętrzną część zwilż wodą i zabezpiecz folią spożywczą. Folia powinna być naciągnięta mocno, żeby nie wytworzyły się żadne zagięcia, w przeciwnym wypadku będą one widoczne na torcie. Środek rantu wyłóż folią rantową. Tak przygotowany rant odłóż na deskę.

Do rantu wlej połowę musu czekoladowego i odstaw na 20 minut do zamrażarki.

Na mus połóż wkładkę kokosową i kruche ciasto. Wypełnij rant pozostałą częścią musu. Mus powinien być na równi z ciastem kruchym – ciasto nie powinno wystawać, jeśli tak się dzieje dociśnij je.

Zabezpiecz folią w kontakcie i odstaw do zamrażarki na min. 12 godzin.

Dekoracja tortu:

Odstaną polewę wyjmij z lodówki. Podgrzewaj ją w mikrofalówce przez 30 sekund. Po wyjęciu delikatnie wymieszaj. Ponownie włóż do mikrofalówki, tym razem na 15 sekund. Część polewy będzie miała postać płynną, część nadal stałą. Przełóż polewę do wysokiego pojemnika o Włóż końcówkę blendera do polewy, zacznij miksować. Pod żadnym pozorem nie unoś, ani nie opuszczaj końcówki blendera, kiedy pracuje. Przechyl ją lekko w bok. Kiedy chcesz ją unieść, najpierw wyłącz blender. Zależy nam na tym, aby w polewie było jak najmniej pęcherzyków powietrza. Teraz rozdrabniasz nieroztopione części glazury. Kiedy już to zrobisz i glazura ma jednolitą, gładką konsystencję, trzeba ją odpowietrzyć. Włóż końcówkę blendera do połowy wysokości glazury w naczyniu. Przechyl lekko końcówkę, możesz też lekko przechylić pojemnik. Włącz blender i staraj się wytworzyć wir, do którego będą uciekały pęcherzyki powietrza. Nie pozwól, aby polewa bulgotała, w ten sposób wytworzysz nowe pęcherzyki powietrza. Im dłużej blendujesz tym bardziej rozgrzewasz polewę. Kiedy polewa jest odpowietrzona i ma temperaturę 33°C, możesz zacząć oblewać torcik.

Wskazówka Ady: Wiem, że etap odpowietrzania może wydawać się skomplikowany. Nie martw się, z czasem zrozumiesz, o co chodzi.

Do odpowietrzania najlepszy jest blender, którego końcówka nie ma żadnych otworów. Dodatkowo, aby pozbyć się pęcherzyków, możesz przelać polewę przez sito.

Wskazówka Ady: pod kubkiem ustawiłam kratkę, a pod nią blaszkę zabezpieczoną folią spożywczą. Dzięki temu po skończonej pracy mogłam z łatwością zebrać polewę, która spłynęła z ciasta.

Wylej polewę na torcik, obserwuj czy z polewa spłynęła równomiernie i pokryła całe ciasto.

Torcik postaw w pudełku i odstaw do lodówki na 12 godzin.

 smacznego!

Polub mnie na Instagramie. Filmiki instruktażowe znajdziesz właśnie tam.

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *