Nie zgadniecie kto „wynalazł” ten wyjątkowo ciekawy deser? Był to polski król Stanisław Leszczyński. Historia powstania babki jest dosyć zabawna. Kiedy Stanisław przebywał na wygnaniu w Luneville jadał Kugelhopf (wypiek na cieście brioche). Król jednak ze względu na swój wiek, miał problem z czerstwym ciastem, które było za twarde dla jego wiekowych zębów. Dlatego też, pewnego razu poprosił o podanie mu wina Malaga, którym obficie polał Kugelhopf. Tak, w 1760 roku powstała Rum Baba. Skąd wzięła się jej nazwa? Pod uwagę brane są dwie historie jej pochodzenia. Pierwsza to powiązanie z polskim słowem „babka”, ciasto ma podobny kształt do spódnic, które nosiły starsze panie. Druga historia wiąże się z „Księgą tysiąca i jednej nocy”, ulubionymi baśniami króla Stanisława. Król postanowił nazwać ciastko po bohaterze, jednej z najbardziej znanych baśni „Ali Babie”. Bogata historia Rum Baby bardzo zachęca do zapoznania się z ciastem! Do mojej baby dodałam marakujowy curd i chantilly z mascarpone.
Syrop owocowo – rumowy (do nasączania babek)
Składniki:
300 g wody
150 g cukru
skórka z jednej cytryny (starta i sparzona)
skórka z jednej pomarańczy (starta i sparzona)
25 g puree z mango (możesz zastąpić sokiem z pomarańczy)
100 g rumu
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki poza puree z mango i rumem umieść w rondelku. Gotuj do momentu, aż cały cukier się rozpuści.
Zdejmij garnek z kuchenki i dodaj puree i rum. Wymieszaj. Przelej przez sitko, pozbędziesz się skórki z cytrusów. Przed użyciem podgrzej do 40°C.
Przechowuj w lodówce do miesiąca.
Ciasto (na 6 babek o średnicy około 8 cm)
Drożdże chlebowe mają bardzo specyficzny aromat i smak. Do tego mąka chlebowa sprawia, że babki bez syropu mogłyby pełnić rolę bułek. Nie martw się! Syrop owocowo – rumowy zmieni całkowicie ich oblicze.
Składniki:
300 g mąki chlebowej
100 g masła
6 g soli
20 g cukru
15 g drożdży piwowarskich (bądź świeżych)
5 jaj
Sposób przygotowania:
Przygotuj foremki. Rozpuść odrobinę masła. Wysmaruj masłem każdą foremkę bardzo dokładnie. Następnie oprósz je mąką. Wskazówka Ady: ciasto na drożdżach piwowarskich rośnie bardzo długo, przed pieczeniem. Dlatego warto zadbać o to, aby ciasto w tym czasie nie przywarło do foremek. Mąka temu zapobiegnie!
Wszystkie składniki umieść w malakserze bądź Thermomixie. Miksuj przez minutę.
Do każdej foremki nałóż 50 g ciasta. Ustaw foremki na blaszce, przykryj bawełnianą ściereczką. Odłóż w ciepłe miejsce (28 – 30°C). Pozostaw do wyrośnięcia. Ciasto powinno wyrosnąć do górnej krawędzi foremki, foremki powinny być wypełnione ciastem po brzegi. Wskazówka Ady: u mnie trwało to koło 2,5 godziny.
Piecz w 180°C przez 15 minut. Po wyjęciu z piekarnika pozostaw w foremkach do wystygnięcia. Przechowuj, dokładnie zafoliowane, w temperaturze pokojowej do 3 dni.
Curd marakujowy
Składniki:
1 jajo (55 g)
60 g cukru
40 g soku z marakui
skórka z jednej cytryny
60 g masła
szczypta soli
Sposób przygotowania:
Przygotuj wszystkie potrzebne składniki, zanim zaczniesz robić curd. Ponieważ nie będzie czasu na przerwę. Poza składnikami, przygotuj sitko z miską.
W niewielkim rondelku, z grubym dnem, umieść jaja i cukier. Podgrzewaj na małej mocy do momentu, aż całość lekko połączy się ze sobą. Cały czas mieszaj. Czas trwania: 2 – 3 minuty.
Następnie dodaj sok z marakui, skórkę z cytryny i sól. Mieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji.
Dodaj masło pokrojone w kawałki, w kilku turach. Mieszaj nieustannie i dodawaj kolejne kostki, kiedy wcześniejsze się rozpuszczą.
Po dodaniu całej ilości masła podgrzewaj na małym ogniu. Mieszaj nieustannie. Po około 10 minutach curd powinien być kremowy. Wskazówka Ady: nie przegrzej curdu, wtedy tłuszcz oddzieli się od całości.
Zdejmij garnek z kuchenki i przetrzyj curd przez sitko.
Przechowuj w lodówce do miesiąca bądź w zamrażarce do roku.
Chantilly z mascarpone
Składniki:
155 g mascarpone
155 g śmietanki 36%
62 g cukru pudru
6 g soku z cytryny
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki umieść w czaszy miksera, wymieszaj końcówką do ucierania (końcówka K). Następnie zmień kocówkę, na końcówkę do ubijania. Ubij krem na sztywno. Wskazówka Ady: wszystkie składniki muszą być zimne. Inaczej nie ubijesz kremu.
Przełóż krem do worka z wybraną przez Ciebie tylką. U mnie jest to BC328 10 mm.
Składanie babki:
Przygotuj miskę w której będziesz maczać babki w syropie.
Odetnij górę babki, tak żeby była równa. Na niej szprycujesz krem.
Następnie każdą babkę zanurz w syropie, na około 2 minuty. Babki muszą całe nasiąknąć, są bardzo zwarte, dlatego potrzebują spędzić dłuższą chwilę w syropie. Następnie przełóż na kratkę. Pozostaw na kilka minut.
Małą łyżeczką wydrąż niewielką wnękę, w każdej babeczce. Tutaj umieścisz curd marakujowy.
Wypełnij wnęki curdem i wyszprycuj chantilly na każdej babce. Babki spożywaj tego samego dnia. Dobrym rozwiązaniem jest upieczenie babek wcześniej i wykończenie ich tego samego dnia, w którym będą spożywane.