Czekoladowe makaroniki

Makaroniki czekoladowe mają piękny brązowy kolor. Zawdzięczają go gorzkiej czekoladzie i kakao. Ich smak jest wyjątkowy. Są intensywnie czekoladowe, nie tak słodkie jak standardowe makaroniki.


Potrzebne przybory

 1. Waga kuchenna – elektroniczna, z dokładnością ważenia do 1 grama.

 2. Worek do szprycowania i końcówka okrągła 8 mm – do wyszprycowania ciasta makaronikowego w równy okrągły kształt. Ja używam worków jednorazowych firmy Martellato o długości 40 cm (mierzone po dłuższym boku).

 3. Wysoki pojemnik - umieść w nim worek do szprycowania. W ten sposób nie będziesz musiała trzymać rękawa podczas nakładania masy.

 4. Robot wolnostojący bądź mikser ręczny – do ubicia bezy. Zarówno do zrobienia bezy francuskiej, jak i włoskiej używam mojego wieloletniego robota wolnostojącego marki Kenwood. Jego ogromną zaletą jest wielkość misy (4 litry), w której mogę ubić dwa białka.

 5. Termometr – potrzebny do wykonania bezy włoskiej, używam termometru szpilkowego firmy Tescoma.

 6. Rondelek.

 7. Szpatułka – do wymieszania masy makaronikowej. Ja używam miękkiej szpatułki z metalową rączką.

 8. Szablon do makaroników. Narysuj kółka o średnicy 3,5 cm na papierze do pieczenia. Wskazówka Ady: zachowaj 3 cm odstępy pomiędzy kółkami. Masa makaronikowa rozchodzi się na blaszce i rośnie podczas pieczenia. Nie chcesz, żeby twoje makaroniki połączyły się ze sobą.

 9. Mata silikonowa bądź papier do pieczenia – potrzebne do wypieczenia makaroników. Ja piekę na macie silikonowej, dociętej do wielkości blachy. Mata musi idealnie pasować do blachy, nie może odstawać od niej. Wskazówka Ady: Długo piekłam na papierze do pieczenia, który też sprawdza się dobrze. Uwaga: Nie polecam mat silikonowych ze specjalnymi rowkami na makaroniki. Makaroniki pieczone na tej macie mają zazwyczaj wystającą falbankę, za którą nie przepadam.

 10. Blender bądź Thermomix – do zmielenia migdałów (bez skórki) wraz z cukrem pudrem i kakao. Ja używam Thermomix. Możesz spokojnie zmielić mąkę blenderem.

 11. Termometr – do piekarnika, który pokazuje rzeczywistą temperaturę we wnętrzu piekarnika. Wolnostojący. Dla mnie to jeden z najważniejszych przyborów.

 12. Miska – do wymieszania masy makaronikowej. Ja używam metalowej miski z Ikei o średnicy 36 cm.

 13. Sitko – do przesiania zmielonych migdałów z cukrem pudrem.

 14. Mała miseczka do rozpuszczenia czekolady.