Zefiry - rosyjskie ptasie mleczko

Rosyjskie pianki, które ostatnio są bardzo popularne na całym świecie. Są ultralekkie, napowietrzone, o delikatnym posmaku owoców. Zefiry mają długą historię, która sięga XV wieku. Powstały na bazie pianek zwanych pastila, do której dodano białka. Dzięki temu uzyskano bardzo lekkie przysmaki. Oryginalnie przyrządzane na purée z jabłek, aktualnie możliwości jest tyle, że pianki można wykonać na purée ze wszystkich owoców.

Do tej pory sama robiłam zefiry tylko na purée jabłkowym. Muszę przyznać, że były dla mnie za słodkie. Tym razem wybrałam purée grejpfrutowe i to był strzał w dziesiątkę. Smak grejpfrutowy idealnie przełamuje zefirową słodycz. Przygotowałam zefiry w trzech formach. Wybierz tę, która podoba Ci się najbardziej.

  1. Zefiry w tradycyjnej formie rozetek, obsypane cukrem pudrem, u mnie dodatkowo z kwaskiem cytrynowym.

  2. Zefiry kostki w czekoladzie z kawałkami migdałów.

  3. Zefiry zamknięte w pięknym czekoladowym kształcie, który otrzymałam dzięki foremkom silikonowym. Dodatkowo uzupełnione żelką z czarnych jagód. UWAGA! nie powtórzyłabym drugi raz zefirów w formie silikonowej. Czekolada pękała podczas wyjmowania. Lepiej na pewno sprawdziłyby się sztywne formy, np.: poliwęglanowe.


Zefiry grejpfrutowe


Składniki:

400 g purée grejpfrutowe (lub wybrany smak przez Ciebie)

150 g cukru A

8 g pektyny owocowej

20-30 g białka

6 g albuminy (białko w proszku)

160 g wody

14 g agaru dobrej jakości

250 g cukru B

150 g syropu glukozowego