top of page

Nugat czekoladowy

Znajdziesz go w batonach Milky Way i Snickers. Znają go we Włoszech, Francji i w Hiszpanii. Jest też popularny w krajach arabskich, z których się wywodzi. Pierwszy przepis na nugat znaleziono w książce z X wieku w Bagdadzie. Istnieje kilka rodzajów nugatu, niektóre są twarde, inne miękkie i ciągnące, z dodatkiem orzechów bądź owoców kandyzowanych. Ten, który przygotowałam dla Ciebie jest dosyć miękki, intensywnie czekoladowy i pełny orzechów.


Składniki:


50 g białek

130 g wody

350 g cukru

90 g syropu glukozowego

250 g miodu

50 g orzechów laskowych

50 g migdałów

50 g orzechów pekan

50 g suszonych wiśni

250 g czekolady Callebaut 811 (kupisz tutaj)


Sposób przygotowania:


Nagrzej piekarnik do 150°C. Orzechy połóż na blaszce i wstaw do piekarnika na 10 minut. Wyjmij i pozostaw do wystudzenia.


Przygotuj rant cukierniczy i dwa arkusze papieru ryżowego o wielkości rantu. Jeden umieść na dnie rantu. Drugi zachowaj na później.


Białka umieść w czaszy miksera.


Do pierwszego rondelka wlej miód.


Zacznij ubijać białka na niskich obrotach.


W drugim rondelku umieść: wodę, cukier i syrop glukozowy. Podgrzewaj na średniej mocy. Nie mieszaj. Kiedy syrop osiągnie temperaturę 100°C, zacznij podgrzewać miód. Kiedy miód ma temperaturę 120°C, zwiększ obroty miksera na średnie i wlej miód cienkim strumieniem, po ściance misy miksera, do piany z białek.


Kiedy syrop cukrowy osiągnie temperaturę 145°C wlej go, takim samym sposobem jak miód do białkowej masy. Ubijaj przez kolejne 15 minut. Po tym czasie masa będzie gęsta i kleista.


W międzyczasie rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej do 45°C. Zmień końcówkę miksera, na tę do ucierania. Wlej czekoladę do masy z białek. Wymieszaj do połączenia. Dodaj orzechy i wiśnie.


Masę przełóż do rantu cukierniczego. Wyrównaj i przykryj drugim papierem ryżowym. Odstaw w suche miejsce na 24 godziny.


Następnie ostrym nożem oddziel nugat od rantu. Nożem z ząbkami pokrój nugat na mniejsze kawałki. Następnie zabezpiecz folia. Przechowuj w suchym miejscu.Artykuł powstał we współpracy z Akademią Czekolady Callebaut.

smacznego!

Polub mnie na Instagramie. Filmiki instruktażowe znajdziesz właśnie tam.  • Instagram
bottom of page