Monoporcja: sernik pistacjowy z musem pistacjowym

Podobny sernik robiłam jakiś czas temu. Korzystałam, wtedy z przepisu Pierre'a Herme. Wtedy upiekłam go w zwykłym prostokątnym rancie. Tym razem pokusiłam się o zrobienie serniczków pistacjowych w formie monoporcji. Zrobiłam za dużo musu, więc dodatkowo powstał mały torcik musowy. Zainspirujcie się i wyczarujcie swój sernik pistacjowy, w formie jaka Wam się marzy. W przepisie znajdziecie proporcje na 12 monoporcji (średnica 7 cm) i okrągłą formę o średnicy 18-20 cm.

Ten sernik jest nieziemski. Pierwszy kęs to lekki mus pistacjowy. Później przebijasz się do kremowej części serowej, z kawałkami pistacji. A na sam koniec smakujesz maślanego spodu z ciastem kruchym. Brzmi nieźle! Pisząc to wspominam jego smak.

Jeśli robisz monoporcje, podziel pracę na dwa dni.

Jeśli decydujesz się na sernik w większej formie, możesz go spokojnie zrobić w jeden dzień.


Kruszonka maślana

Możesz sama upiec ciasto kruche (przepis znajdziesz tutaj, pomiń etap chłodzenia ciasta. Po prostu rozwałkuj je i od razu upiecz), bądź użyć herbatników ze sklepu. Ja tym razem użyłam herbatników ze sklepu.


Składniki:

200 g ciasta kruchego bądź herbatników

100 g masła


Sposób przygotowania:


Ciasto kruche bądź herbatniki zmiel w blenderze. Dodaj masło. Blenduj do połączenia.


Przygotuj ranty. Boki wyłóż paskiem z papieru do pieczenia. Wskazówka Ady: ja wyłożyłam ranty cieniutką teflonową matą, pociętą na paski. Ranty postaw na macie silikonowej. Wyłóż spód rantów kruszonką z masłem. Małą łyżeczką dociśnij i wyrównaj kruszonkę.