top of page

Mazurek - malina/ pistacja/ róża

W tym roku zapraszam Cię na mazurka z karmelem pistacjowym i konfiturą malinową z dodatkiem róży. Ozdoba czekoladowa jest efektowna i łatwa do wykonania. Koniecznie daj znać, jeśli zdecydujesz się go wykonać na święta.Przygotowanie mazurka podzieliłam na dwa trzy:


  1. dzień - przygotowanie ciasta do korpusów

  2. dzień - upieczenie korpusu, przygotowanie karmelu i konfitury

  3. dzień - dekoracja mazurka

Przepis na mazurka o średnicy 18 cm.


Ciasto do korpusów


Jak zrobić korpus idealny, dowiesz się z mojego artykułu. Wykonaj ciasto z połowy składników podanych w przepisie. Pamiętaj, że ciasto na korpus trzeba przygotować dzień wcześniej. Musi spędzić noc w zamrażarce - wtedy o wiele łatwiej będzie Ci się z nim pracowało. Spód piecz około 20 - 25 minut w temperaturze 170-180°C.


Karmel pistacjowy


Składniki:

190 g cukru

20 g miodu

190 g śmietanki 36%

65 g pasty pistacjowej


Sposób przygotowania:


W rondelku zagotuj śmietankę z pastą pistacjową.


W drugim rondelku umieść cukier z miodem. Zacznij podgrzewać na średniej mocy. Składniki możesz mieszać drewniana szpatułką, dzięki temu nie przypali się w miejscach, w których płyta grzeje mocniej. Karmel jest gotowy, gdy będzie miał lekko brązową barwę. Uważaj, aby nie spalić karmelu, bo stanie się gorzki i niejadalny.


Zdejmij z kuchenki rondelek z karmelem. Następnie zalej go bardzo gorącą śmietanką, nieustannie mieszając rózgą. Podgrzej karmel do 118°C. Zdejmij z płyty. Przelej do odpieczonego korpusu. Odłóż do lodówki.Konfitura malinowa z różą


Składniki:

200 g zmielonych malin

55 g cukru

5 g pektyny amidowanej lub NH

10 g soku z cytryny

10 g wody różanej

100 g prażonych pistacji


Sposób przygotowania:


Pektynę wymieszaj z cukrem.


Puree umieść w rondelku, podgrzej do 40°C. Dodaj pektynę z cukrem i dokładnie wymieszaj. Następnie zagotuj całość. Gotuj jeszcze 15 minut. Mieszaj cały czas. Kiedy konfitura zgęstnieje, zakończ podgrzewanie. Dodaj sok z cytryny i wodę różaną.


Pozostaw do przestudzenia. Następnie przełóż do korpusu z karmelem. Warstwę z malinami wyłóż prażonymi pistacjami.


Odstaw do lodówki na kilka godzin.
Dekoracja mazurka


Składniki:

170 g zatemperowanej czekolady białej lub cytrynowej

Zielone pistacje (bez skorupek i skórek)

Odrobina matchy


Sposób przygotowania:

Pistacje z matcha zmiel na drobny pył. Odłóż.


Czekoladę wylej na folię i równomiernie rozprowadź szpatułą. Odczekaj do momentu, aż lekko stężeją. Dotknij palcem. Jest czysty, a masa nadal plastyczna? To ta chwila. Wytnij okrąg o średnicy o 1 cm większą niż średnica mazurka.Pozostaw do całkowitej krystalizacji w temperaturze 18–19°.


Dysk z czekolady połóż na mazurku. Czekoladę ogrzej suszarką do włosów. Podgrzewaj do momentu aż czekolada pięknie otoczy pistacje. Niezwłocznie posyp czekoladę zmielonymi pistacjami.


Zrobiłeś/ zrobiłaś mazurka z tego przepisu? Koniecznie oznacz mnie na Instagramie, żebym mogła zobaczyć Twoją wersję.

  • Instagram
bottom of page