Makaroniki z kremem truskawkowym

Makaroniki dekorowane na słodkie lody przełożone są kremem truskawkowym na białej czekoladzie. Ma on w sobie jeden magiczny składnik, który pięknie wydobywa smak truskawek na pierwszy plan. Jest to ocet balsamiczny. Kwaśne smaki bardzo często pełnia rolę balansującą i uwypuklającą inne smaki.


Jeśli chcesz upiec makaroniki, zapraszam Cię do moich dwóch bardzo szczegółowych artykułów na ich temat. Makaroniki na bezie francuskiej i makaroniki na bezie włoskiej.


Krem truskawkowy


Składniki:

170 g puree truskawkowego

140 g białej czekolady

7 g syropu glukozowego

7 g masła

7 g octu balsamicznego


Sposób przygotowania:

Przygotuj puree truskawkowe. Truskawki (mrożone) zmiel blenderem. Wskazówka Ady: puree zawsze przygotowuje w Thermomixie.


Następnie zmielone truskawki umieść w rondelku. Zagotuj. Aby pozbyć się pestek, przetrzyj puree przez sitko. Wskazówka Ady: jeśli nie przeszkadzają Ci pestki, możesz pominąć ten krok. Jednak pamiętaj, że krem nie będzie wtedy idealnie gładki.


Zagotuj puree z syropem glukozowym. Gotuj do momentu, aż ilość puree zredukuje się o połowę! Puree zacznie intensywnie pachnieć truskawkami. Pamiętaj, żeby nie pomijać tego kroku. Inaczej ganache będzie rzadki.


Ciepłą miksturę wylej na posiekaną czekoladę . Odczekaj minutę. Następnie zblenduj, do uzyskania gładkiej konsystencji.