Maślane herbatniki to idealny dodatek do herbaty, przekąską bądź część innego deseru. Pochodzą francuskiego miasta - Nanantes. Francuzi nazywane je „petit beurre” – „małe masło”. Ta nazwa idealnie do nich pasuje. Oryginalne herbatniki są prostokątem o wymiarach: 65 mm długości, 54 szerokości i 6.5 mm wysokości. Ogromną popularność zyskały dzięki LU Company.
Moja wersja herbatników - to okrągłe herbatniki, wykończone czekoladowa ozdobą.
Idealnie na prezent.


Składniki:
130 g masła 82% tłuszczu (w temperaturze pokojowej)
130 g cukru pudru
55 g zblendowanych jaj (w temperaturze pokojowej)
2 g soli
260 g przesianej mąki T405
5 g proszku do pieczenia
Sposób przygotowania:
W czaszy miksera umieść cukier puder i masło. Na średnich obrotach wymieszaj końcówką „mieszadło” do uzyskania gładkiej masy.
Do jaj dodaj sól.
Stopniowo zacznij dodawać jaja do masy maślanej. Wskazówka Ady: jeśli jaja nie chcą połączyć się z masą, włącz na chwilę wyższe obroty miksera. Pamiętaj, żeby jaja miały zbliżoną temperaturę do masła. Dzięki temu łatwiej się połączą.
Połącz mąkę i proszek do pieczenia. Wsyp do masy. Wymieszaj do połączenia. Uformuj dłońmi kulę z ciasta.

Ciasto rozwałkuj równomiernie pomiędzy dwoma pergaminami (bądź matami silikonowymi) na grubość 4 mm. Z rozwałkowanego ciasta otrzymasz jeden placek o wymiarach 30 cm x 40 cm.
Odłóż placek do zamrażarki na dwie godziny. Uwaga! Ważne aby leżał na płasko, najlepiej na desce.
Wyciągnij placek z zamrażarki. Oderwij placek od obu arkuszy papieru/mat. Pozostaw placek na jednym arkuszu papieru i zmrożonej desce.
Wykrój herbatniki dowolną foremką – ja użyłam okrągłej o średnicy 4 cm. Wskazówka Ady: jeśli nie masz foremek, nożem podziel ciasto na kwadraty 4 cm x 4 cm.
Przygotowane ciasto ułóż na macie perforowanej. Przykryj drugą matą perforowaną. Odstaw do zamrażarki na godzinę. Wskazówka Ady: Jeśli nie posiadasz mat perforowanych, piecz ciasteczka na papierze do pieczenia. Możesz posmarować górę ciasteczek odrobiną jaja i widelcem zrobić na nich wzorek, przypominający kratkę. Jeśli ciasteczka są zmrożone przed pieczeniem, utrzymają ładny kształt podczas pieczenia.
Piecz w temperaturze 180C przez 15 minut bądź do uzyskania złotego koloru.

Ozdoby z czekolady
Czekoladowe ozdoby, batony, czekolady czy praliny zrobione są z temperowanej czekolady. Posiada ona specyficzne cechy, bardzo pożądane kiedy jest widoczna. Czekolada ta tężeje w temperaturze pokojowej. Topi się wolniej i w wyższej temperaturze od nietemperowanej. Jest: gładka, błyszcząca i chrupiąca. Czekolada rozpuszczona i pozostawiona do zastygnięcia będzie matowa i po pewnym czasie zszarzeje.
Dlatego do wykonania ozdób warto zatemperować czekoladę. Tutaj dowiesz się jak możesz to zrobić.
Składniki:
220 g białej czekolady
kilka malin liofilizowanych podzielonych na małe części
Sposób przygotowania:
Dzień wcześniej umieść w zamrażarce metalową bądź miedzianą foremkę, wypełnioną wodą do połowy. Foremka będzie twoim stemplem do odbijania kwiatowych znaczków. Ja używam foremki do robienia canelé.

Przygotuj szablon, na papierze do pieczenia narysuj okręgi o średnicy 2 cm. Odwróć go na drugą stronę i przygotuj rożek z papieru.
Zwiń rożek z papieru do pieczenia. Wskazówka Ady: Jak zrobić rożek z papieru? Umieść w nim rozpuszczoną czekoladę. Wytnij trójkąt o wymiarach 30 cm x 20 cm z papieru do pieczenia. Złap za krótszy koniec i owiń wokół dłoni. Puść koniec i zagnij górny róg tak, żeby zachodził na wewnętrzną część powstałego rożka.

Wyciśnij trochę czekolady z rożka, na przygotowany wcześniej szablon z okręgami. Posyp malinami. Postaw foremkę z zamrożoną wodą na czekoladę. Przyciśnij lekko. Odczekaj do momentu aż będziesz mógł oderwać foremkę od czekolady. Gotowe! Jesteś mistrzem!
Odczekaj 30 minut. Oderwij kwiatki od papieru.
Na każdy herbatnik wyciśnij odrobinę czekolady. Przyklej na niego ozdobę z czekolady.

