Krem maślany na bezie włoskiej

Krem maślany na bezie włoskiej, od zawsze, kojarzył mi się starodawnie i amerykańsko. Powiem to wprost, myślałam, że poza ciekawą teksturą nie ma w nim nic wartego uwagi. Nic bardziej mylnego! Dodanie smaku w postaci: puree owocowego, praliny czy pasty orzechowej zmienia zasady gry - krem staje się pyszny.


Krem maślany jest dobrą bazą na kremy, którymi można wypełniać: makaroniki, torty, ciasta czy ciasto parzone. Może posłużyć też jako tynk do tortu bądź krem do ozdób.

Sposób przygotowania

Przygotuj bezę włoską. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o bezie włoskiej zajrzyj do tego artykułu.


Sposób przygotowania

  1. W małym rondelku połącz wodę z cukrem. Zacznij gotować. Nie mieszaj (ja gotuję na 6 poziomie z 10 możliwych). Do garnka włóż termometr szpilkowy i obserwuj temperaturę.

  2. W czystej czaszy miksera umieść białka z solą/ sokiem z cytryny bądź dwuwinianem potasu.

  3. Po osiągnieciu temperatury gotującego się syropu 105°C, włącz mikser i zacznij ubijać białka przez 30 sekund na niskich obrotach. Następnie zwiększ na wysokie (ja ubijam na 5 poziomie z 6 możliwych) i obserwuj zarówno temperaturę gotującego się syropu jak i stopień ubicia białek. Podpowiedź Ady: Stań przy mikserze obserwując białka z bliska. Aby widzieć temperaturę syropu, ustaw termometr tak by był zwrócony w twoją stronę. Tym sposobem nie trzeba się przemieszczać pomiędzy mikserem i rondelkiem.

  4. Gdy temperatura syropu osiągnie 118°C, ściągnij garnek z kuchenki. Białka powinny być ubite na białą luźną pianę, z widocznymi pęcherzykami powietrza.

  5. Włącz najwyższe obroty miksera i stopniowo wlewaj syrop do czaszy miksera. Wlewaj po ściance naczynia. Zagwarantuje to nam, że sy