top of page

Eklery czekoladowe z czereśniami

Dzisiaj pokażę Ci, jak zrobić obłędne kakaowe eklery z kruszonką. Do tego pyszny krem czekoladowy i czereśniowy wkład. W ten sposób powstanie wyrafinowany deser, idealny do kawy w letnie popołudnia.Przepis na blaszkę eklerów (około 12 sztuk)

Kakaowa kruszonka


Składniki:

50 g masła

50 g brązowego cukru

30 g mąki

10 g kakao

10 g mąki migdałowej


Sposób przygotowania:


Przygotuj czekoladową kruszonkę dzień przed wykonaniem ciasta parzonego.


Wszystkie składniki włóż do czaszy miksera i wymieszaj je do uzyskania jednolitej masy.


Połóż ciasto między 2 maty silikonowe.


Rozwałkuj równomiernie na grubość około 2 mm.


Rozwałkowane pomiędzy matami ciasto połóż na desce — dzięki temu nie połamie się i nie popęka podczas chłodzenia. Włóż je do zamrażarki na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Przechowuj w zamrażarce do momentu pieczenia.


Krem czekoladowy


Składniki:

500 g śmietanki 36%

1,25 g żelatyny

7,5 g zimnej wody

125 gorzkiej czekolady 70%


Sposób przygotowania:


Żelatynę i zimną wodę umieść w miseczce, wymieszaj i odstaw do lodówki na 15 minut.

W rondelku podgrzej połowę śmietanki. Zdejmij z kuchenki i dodaj napęczniałą żelatynę. Mieszaj do całkowitego rozpuszczenia.


Ciepłą śmietankę wylej na czekoladę. Odczekaj minutę i zblenduj do uzyskania jednolitej emulsji.


Dodaj pozostałą śmietankę – pamiętaj, żeby była schłodzona! – i ponownie zblenduj.


Zabezpiecz folią w kontakcie i odstaw do lodówki na minimum 6 godzin.


Ubijaj na średnich obrotach przez około minutę. W tym czasie krem zostanie lekko napowietrzony. Zbyt długie ubijanie sprawi, że całość się zwarzy.Ciasto parzone


Składniki:

80 g wody

80 g mleka

64 g masła

2,5 g soli

2,5 g cukru

80 g mąki

10 g kakao

160 g zblendowanych zimnych jaj


Sposób przygotowania:


W rondelku umieść wodę, mleko, masło pokrojone w kostkę, sól i cukier. Podgrzewaj wolnym ogniu do momentu, aż masło się rozpuści. Następnie zwiększ moc i zagotuj. Zdejmij z płyty grzewczej.


Dorzuć przesianą mąkę i kakao. Wymieszaj rózgą do połączenia. Odstaw na płytę grzewczą. Ustaw średnią moc. Podczas podgrzewania nie przestawaj mieszać ciasta szpatułką, aż do momentu powstania cienkiej warstwy z masy na dnie garnka. Gotowe ciasto powinno błyszczeć i być sprężyste. Ten etap trwa około 1 minuty.Przełóż gorące ciasto do czaszy miksera. Użyj końcówki „K” i ustaw robot na niskie obroty. W ten sposób schładzasz ciasto. Jego temperatura powinna spaść do 50°C.


Dodaj zblendowane jaja w trzech turach. Zanim dodasz kolejną część, poczekaj, aż poprzednia połączy się z ciastem. Podczas dodawania trzeciej partii jajek i obserwuj uważnie konsystencję ciasta. Unieś mieszadło do góry — ciasto jest gotowe, jeśli opada na dno misy swobodnym, nieprzerwanym strumieniem, jednocześnie nie łącząc się z masą w misie.
Ciasto przełóż do rękawa cukierniczego z okrągłą tylką o średnicy 10 mm. Przygotuj blaszkę z matą perforowaną do eklerów lub papierem do pieczenia z odrysowanymi kształtami eklerów.


Ustaw tylkę prostopadle do maty, przechyl o 45° w swoją stronę. Jeśli nie masz wprawy, przytrzymaj ją drugą dłonią. To pomoże Ci wyszprycować eklera prosto.


Na początku możesz przesuwać tylkę, dotykając maty. Za każdym razem kontroluj ciasto wypływające z worka naciskiem dłoni. Kiedy kończysz szprycować eklera, przestań ściskać worek. Przechyl go lekko w dół i do siebie, a następnie do góry i końcówkę eklera połóż na wyszprycowanym korpusie.


Kiedy eklery są wyszprycowane, wyjmij przygotowaną dzień wcześniej kruszonkę z zamrażarki. Odklej placek ciasta od obu mat. Pozostaw na 1 macie. Ważne jest, aby deska została pod ciastem.


Dzięki temu dłużej zachowa ono niską temperaturę.


Wykrój prostokąty w takim samym rozmiarze jak eklery. Przełóż kruszonkę na eklery.

Piecz 5 minut w temperaturze 190°C (góra-dół). Obniż temperaturę do 160°C i piecz jeszcze 45-50 minut.


Eklery piecz tego samego dnia, którego będą spożywane. Upieczone możesz zamrozić. Przed użyciem wrzuć je na 5 minut do piekarnika nagrzanego do 160°C.
Compote czereśniowa


Składniki:

120 g świeżych lub mrożonych wiśni

15 g cukru

3 g żelatyny

15 g wody

230 g świeżych czereśni


Sposób przygotowania:


Żelatynę wymieszaj z wodą i odstaw do lodówki na 15 minut.


Wiśnie zblenduj i przełóż do rondelka. Dodaj cukier, wymieszaj i zagotuj. Zdejmij z kuchenki i dodaj napęczniałą żelatynę. Odstaw do lodówki na 3 godziny.


Czereśnie pokrój w kostkę. Wyjmij żelkę wiśniową z lodówki i zblenduj na gładko. Połącz żelkę z czereśniami.Składanie eklerów


Nożem z ząbkami odetnij górną część eklera.


Wypełnij go compote czereśniową.


Wyszprycuj krem czekoladowy. Ja użyłam do tego tylki otwarta gwiazdka o średnicy 16 mm.

Eklery najlepiej smakują na świeżo. Przechowuj je w lodówce maksymalnie 24 godziny.


smacznego!


Polub mnie na Instagramie. Filmiki instruktażowe znajdziesz właśnie tam.

  • Instagram
bottom of page