top of page

Owocowe żelkogalaretki

Nie wiem czy to bardziej żelki, czy galaretki? To jest coś pomiędzy. Dlatego postanowiłam je nazwać - żelkogalaretki. Padło na wiśniowe, obtoczone w cukrze. Strukturą przypominają galaretki (tu musiałam sprawdzić nazwę) Makarena. Tak, tak, to te w okrągłym białym opakowaniu, starsze od większości z nas. Wszyscy je znają, ale mało kto kojarzy ich nazwę. Żelkogalaretki pomimo, że wydają się zwarte, są miękkie i ciągnące. To zasługa pektyny, która pełni rolę żelującą.


Galaretki to nie są moje ulubione smakołyki. Mało tego są one na szarym końcu listy słodyczy, które lubię. Pewnie pomyślicie, dlaczego je robię? A no moi Drodzy, z miłości. Mój chłopak to fan żelek i galaretek. Niestety skład galaretek, dostępnych w sklepach, pozostawia wiele do życzenia. Dlatego nadszedł czas na żelki domowej produkcji.


Składniki

250 g mrożonych lub świeżych owoców (wybrałam mrożone wiśnie)

80 g syropu glukozowego (możesz go zastąpić miodem)

200 g cukru zwykłego lub brązowego

7 g pektyny NH (możesz użyć normalnej)

5 g soku z cytryny


Sposób przygotowania:

  1. Przygotuj rant, w którym żelka będzie tężała. Od spodu zabezpiecz go folią spożywczą, postaw na blaszce bądź tacy. Wskazówka Ady: użyłam prostokątnego rantu, o wymiarach 9 cm x 18 cm.

  2. Przygotuj puree owocowe. Zmiel lub zblenduj owoce, podgrzej i przetrzyj przez sitko. Wskazówka Ady: wiśnie zmieliłam i podgrzałam w Thermomixie. Były na tyle dobrze zmielone, że postanowiłam nie przecierać ich przez sitko. Pamiętaj, jeśli robisz żelkogalaretki z truskawek czy malin, aby pozbyć się pestek, trzeba je przetrzeć przez sitko.

  3. Puree owocowe połącz z syropem glukozowym. Podgrzej w rondelku.

  4. W misce połącz cukier z pektyną. Dokładnie wymieszaj. Wskazówka Ady: wymieszanie pektyny z cukrem, zapobiegnie granulowaniu pektyny podczas dodawania do puree.

  5. Do podgrzanego (około 40°C) puree , dodaj cukier z pektyną, w trzech partiach. Mieszaj nieustannie trzepaczką. Galaretkę gotuj na małej mocy. Mieszaj cały czas. Galaretka jest gotowa kiedy osiągnie temperaturę od 107°C do 120°C. Im wyższa temperatura tym żelka będzie twardsza. Ten etap trwa około 20 minut. Jeśli nie osiągniesz temperatury 107°C, nie wytworzy się karmel, który utwardza żelkę. Dodatkowo, taka żelka będzie mokra.

  6. Wylej galaretkę do rantu. Pozostaw do stężenia, na kilka godzin. Wskazówka Ady: możesz tężejącą galaretkę odstawić do lodówki, albo pozostawić w temperaturze pokojowej.


Kiedy galaretka stężeje, pokrój ją na równe części. Zrób to jak jest w rancie. Wskazówka Ady: galaretka bardzo się cięgnie i przykleja do noża. Dlatego najwygodniej jest ją kroić, kiedy jest w rancie.

Każdą galaretkę obtocz w cukrze. Przechowuj, w szczelnie zamkniętym pojemniku.


smacznego!


Polub mnie na Instagramie. Filmiki instruktażowe znajdziesz właśnie tam.



  • Instagram
bottom of page